SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mugg på fot 5486784
nr 548 6784
Mugg på fot
silver, 84 zolotnik, Moskva, 1850, oidentifierad mästarstämpel, cisererad dekor med rocailler och blomsterslingor, invändigt förgylld, höjd: 12
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.700 kr
måndag 27 oktober 2008
1.000 kr
1.200 kr
1.200 kr
ledande budet*
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver